piątek, 25 marca 2016

Jedzonko cz. 5 - Chaczapuri adżaruli



Dzisiejszym wspólnym mianownikiem wpisów powstających w ramach akcji "W 80 blogów dookoła świata" jest JAJKO. Jest to temat z jednej strony nawiązujący do polskich tradycji wielkanocnych, ale z drugiej strony pozwalający na bardzo różnorodną interpretację, zatem u mnie znajdziecie dzisiaj przepis na najpopularniejszą gruzińską potrawę z jajkiem, jaką jest Chaczapuri adżaruli (აჭარული აჭაპური). Inne wpisy z jajkiem jako motywem przewodnim znajdziecie natomiast klikając w linki podane pod postem.



O tym, czym jest chaczapuri, pisałam w jednym z moich pierwszych blogowych postów (TUTAJ), bo śmiało można powiedzieć, że bez chaczapuri nie ma Gruzji. W wersji klasycznej jest to nic innego, jak ciasto przypominające trochę w smaku ciasto na pizzę, zapieczone zależnie od wersji z różnego rodzaju dodatkami (słonym serem, mięsem mielonym, masą ziemniaczaną, warzywami itp.) i mające różny kształt (okrągły, kwadratowy lub łódki). Chaczapuri adżaruli swoją nazwę zawdzięcza regionowi, z którego pochodzi, czyli położonej nad brzegiem Morza Czarnego Adżarii ze stolicą w Batumi i jest jej flagowym przysmakiem serwowanym w każdej szanującej się knajpie, a jego kluczowym składnikiem jest właśnie JAJKO. Potrawa ta musi być podawana na gorąco, prosto z pieca, i jedzona od razu, inaczej traci cały urok i smak. Składa się na nią łódeczka z ciasta wypełniona roztopionym serem, na wierzchu króluje lekko ścięte jajko i do tego wszystkiego kładzie się jeszcze trochę świeżego masełka. Kawałki ciasta odrywa się i macza w jajczano-maślanym gorącym sosie- jak łatwo się domyślić, jest to prawdziwa bomba kaloryczna, ale trzeba się na nią skusić chociaż raz!


źródło: Wikipedia


Chaczapuri adżaruli jest stosunkowo łatwe do przygotowania i można się o to spokojnie pokusić w domowych warunkach. Potrzebny jest następujący zestaw składników:
- 300g mąki,
- 10g drożdży,
- ok. pół szklanki wody,
- 2 łyżki oleju,
- ok. 100g naturalnego jogurtu (podobno można użyć również maślanki),
- 250g słonego sera (w Gruzji jest to specjalny ser sulguni, ale przy jego braku może być np. mozarella lub inny ser podpuszczkowy),
- 2-3 jajka,
- sól,
- masło. 

Ciasto zagniata się z mąki zmieszanej z jogurtem, szczyptą soli, olejem, drożdżami i wodą (jej ilość trzeba tak dobrać, aby ciasto było jednolitą masą). Następnie odstawia się je na ok. godzinę w ciepłe miejsce, aby wyrosło. Ser trzeba zetrzeć na tarce, następnie w miseczce miesza się go z jednym jajkiem i kawałeczkiem masła (ten etap można ewentualnie pominąć i pozostać przy samym startym serze). Wyrośnięte ciasto dzieli się na 2-3 porcje, każdą ponownie wyrabia, rozwałkowuje na gruby placek, a brzegi zlepia się tak, aby uformować kształt łódki (można też od razu formować łódkę z serem pośrodku i tylko zawinąć odpowiednio brzegi). Do środka każdej łódki obficie nakłada się ser, następnie całość piecze się w temperaturze 220 stopni około 12 minut. Po tym czasie wyjmuje się adżaruli z pieca, widelcem lub łyżką wyrównuje powierzchnię i wbija na wierzch jajko, po czym zapieka się całość kolejne 3 minuty-co ważne, jajko nie może pozostać surowe, ale jednocześnie żółtko nie może się ściąć. Na sam koniec do gotowego wypieku dokłada się kawałek masła. (Dokładne fotki kolejnych etapów przygotowywania tej potrawy znajdziecie na przykład TUTAJ).

Na koniec zapraszam na filmik z tradycyjnego przygotowywania chaczapuri adżaruli nagrany przez fantastycznych ludzi prowadzących projekt Oblicza Gruzji (koniecznie zajrzyjcie na ich stronę TUTAJ !!!).






Tutaj możecie sprawdzić, z czym JAJKO skojarzyło się autorom innych blogów:

Chiny: 
Biały Mały Tajfun: Herbaciane jajka
Francuski przez Skype: Co było pierwsze: jajko czy kura?
Gruzja:
Gruzja okiem nieobiektywnym: Chaczapuri adżaruli
Hiszpania:
Hiszpański na luzie: Jajko w języku hiszpańskim. Potrawy i idiomy z jajkiem w roli głównej
Kirgistan: 
O języku kirgiskim po polsku: Jajko po kirgisku
Enesaj.pl: Jajko w językach i kulturze narodów turkijskich
Rosja: 
Blog o tłumaczeniach i języku rosyjskim: Co ma jajko do języka?
Wielka Brytania:
Język angielski dla każdego: All you always wanted to know about...eggs
Angielska herbata: Jajka, wszędzie jajka!
English with Ann: Idiomy z jajem
Language bay: Perfect eggs
Włochy:
Studia, parla, ama: W 80 blogów (i jajek) dookoła świata

 Jeśli ktoś z Was też jest autorem językowo-kulturowego bloga i chciałby się do nas przyłączyć, zachęcam do zajrzenia na TEGO bloga grupy, a także do kontaktu pod adresem e-mailowym blogi.jezykowe@gmail.com.  

5 komentarzy:

  1. Odpowiedzi
    1. A jak pięknie pachnie takie świeżo wyjęte z pieca!

      Usuń
  2. Odpowiedzi
    1. Zachęcam, szczególnie, że zrobienie adżaruli jest niewiele trudniejsze niż zwykłej pizzy, więc pozostaje nawet w moim mizernych możliwościach kulinarnych!

      Usuń
    2. Lekko ścięte jajko i masełko, to brzmi *i wygląda* zachęcająco :)

      Usuń