czwartek, 25 kwietnia 2019

Ruiny z widokiem na Abchazję

25. dzień kwietnia to kolejna odsłona "W 80 blogów dookoła świata". Tym razem poczytacie o zamkach, zabytkach i ruinach. Zainteresowani? Startujemy!
Pisanie o Gruzji w kontekście zamków i ruin to zajęcie wręcz wymarzone. Bo czego jak czego, ale akurat takich historycznych pozostałości w tym kraju nie brakuje. Ruiny starych, kamiennych zamków i warowni opisywałam już na blogu kilka razy (na przykład Nokalakevi- TUTAJ, Chkhorotskou- TUTAJ), a dziś postanowiłam pokazać to, co jako pierwsze stanęło na mojej drodze- pozostałości zamku Rukhi.


Rukhi (gruz. რუხის, wym. Ruhi) to dzisiaj niewielka wioseczka kilka kilometrów za Zugdidi, ostatnia przed słynnym "granicznym" mostem na rzece Inguri. Swego czasu była to jednak najpotężniejsza twierdza obronna w regionie Samegrelo. Zbudowana w 1647 roku z inicjatywy lokalnego władcy Levana II z rodu Dadianich, miała za zadanie strzec drogi do Zugdidi od strony rzeki i pobliskiej Abchazji.

W czasach swej świetności zamek-twierdza posiadał dwie ufortyfikowane wieże, w których znajdowały się działa artyleryjskie, a całość otoczona była kamiennym murem wysokim na 10 metrów. Dzisiaj.... cóż, dzisiaj w tym, co pozostało z zamku hula wiatr, a na dziedzińcu miejscowi wypasają krowy. Czasami zabłąka się tutaj jakiś turysta, zdarzają się nawet śmiałkowie rozbijający tutaj na noc namioty. 
Aby dopełnić tę opowieść trzeba jeszcze wspomnieć, że od czasu Dadianich historia zatoczyła koło i zamek Rukhi znowu stoi "na straży" drogi prowadzącej z Abchazji. Tuż za ruinami znajduje się bowiem posterunek gruzińskich służb zajmujących się ochroną granicy. Teoretycznie granicy w tym miejscu nie ma, ale wskutek wydarzeń ostatnich kilku dziesięcioleci pobliska rzeka Inguri stała się nie tylko linią administracyjną między regionami Samegrelo i Abkhazeti, ale również de facto linią granicy między Gruzją a Abchazją (o Abchazji poczytacie więcej TUTAJ).


Mam nadzieję, że temat naszej akcji Was zainteresował. Pod tymi linkami czekają na Was informacje o ciekawych miejscach w innych krajach:

Chiny: 
Biały Mały Tajfun: Świątynia Huating
Finlandia:
Japonia:
japonia-info.pl: Rashōmon- brama duchów
Kirgistan:
Szwecja:
Turcja:
Turcja okiem nieobiektywnym: Uçhisar, czyli Trzy Twierdze
Enesaj.pl: Rok Göbekli Tepe

Jeśli ktoś z Was też jest autorem językowo-kulturowego bloga i chciałby się do nas przyłączyć, zachęcam do zajrzenia na TEGO bloga grupy, a także do kontaktu pod adresem e-mailowym blogi.jezykowe@gmail.com.

2 komentarze:

  1. Zwierzęta pasące się wśród zabytkowych, niezwykłych miejsc - uwielbiam takie widoki! W Szwecji zaskoczyły mnie owce spacerujące wśród kamieni Ales Stenar, "szwedzkiego Stonehenge" ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Takie zarośnięte ruiny mają niezwykły klimat. :-)

    OdpowiedzUsuń