sobota, 25 listopada 2017

Dziedzictwo narodowe, Dziedzictwo Światowe


Akcja "W 80 blogów dookoła świata" powraca! Tym razem będzie turystycznie, bo przyglądamy się obiektom z listy UNESCO na całym świecie. W moim artykule pokażę Wam, które z gruzińskich skarbów znalazły się na tej liście, natomiast na końcu znajdziecie linki do opowieści z innych krajów.  Serdecznie zapraszam!


Gdyby zapytać Gruzinów, co w ich kraju zasługuje na wpisanie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to z pewnością okazałoby się, że wszystko w tym kraju jest NAJ: najstarsze, najpiękniejsze i najbardziej godne uwagi, i z pewnością wszystko musiałoby się na tej liście znaleźć. Jednak ponieważ procedura wpisania do Światowego Dziedzictwa nie działa w ten sposób, w chwili obecnej Gruzja pochwalić się może trzeba kompleksami obiektów objętymi tym swoistym patronatem UNESCO.ZESPÓŁ MONASTYRÓW MCCHETY (Jvari, Sveti Cchoveli, Samtavro)

Świątynie w dawnej gruzińskiej stolicy, Mcchecie, uznane zostały za wspaniały przykład średniowiecznej architektury sakralnej Kaukazu, odzwierciedlający wysoki poziom artystyczny i kulturalny, które osiągnęło ówczesne Królestwo. 
O monastyrach Mcchety pisałam tutaj: Z widokiem na dwie stoliceMccheta

Katedra Sveti Cchoveli
Monastyr Jvari (Monastyr Krzyża)


KLASZTOR GELATI

Założony w 1106 roku Gelati jest kolejnym przykładem sztuki Złotego Wieku w średniowiecznej Gruzji- okresu, gdy była ona mocarstwem zarówno w sensie politycznym, jak i ekonomicznym. Jest to jeden z największych średniowiecznych monastyrów świata, który jednocześnie pełnił rolę klasztoru i akademii, będąc słynnym ówczesnym ośrodkiem nauki i kultury.
Więcej o klasztorze Gelati poczytacie tutaj: Paryż KaukazuGÓRNA SWANETIA

Kaukaski region Górnej Swanetii to wyjątkowy przykład górskiej scenerii ze średniowiecznymi wioskami i kamiennymi wieżami obronnymi. Wieże te wykorzystywane były zarówno jako budynki mieszkalne, jak i punkty obronne w przypadku najazdu wroga. 
O Swanetii pisałam już tutaj: Kierunek MestiaDo niedawna Gruzja mogła poszczycić się jeszcze jednym obiektem figurującym na liście UNESCO- katedrą Bagrati w Kutaisi, jednak kilka miesięcy temu został on z tej listy skreślony. O powodach takiej decyzji pisałam w artykule: Katedra Bagrati a UNESCO-co poszło nie tak?

Gruzja obecna jest także na Liście Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO- z uwagi na swą oryginalność, unikalność i ogromną wartość kulturową wpisane tam zostały:
- kultura pisania alfabetami gruzińskimi (więcej TUTAJ)
- historyczna metoda wytwarzania wina w kvevri (więcej TUTAJ)
- gruziński śpiew polifoniczny (więcej TUTAJ)
- tradycyjna gruzińska uczta supra.

Poza wyżej wymienionymi, cała masa gruzińskich obiektów, będących niewątpliwie wybitnym dziedzictwem narodowym, oczekuje na ewentualne powitanie w gronie Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się one obecnie na tzw. "Tentative List" ("Liście Informacyjnej") i są to: katedra Alaverdi (więcej TUTAJ), twierdza Ananuri (więcej TUTAJ), mokradła i lasy Kolchidy, monastyry David Garedża (więcej TUTAJ), stanowisko archeologiczne Dmanisi, kościół i wieża Gremi, kościół Kvetera w Kachetii, region Tuszetia, katedra Nicortsminda w Raczy, katedra Samtavisi w kartlii Wewnętrznej, wioska Szatili, historyczna dzielnica Tbilisi, skalne miasto Upliscyche (więcej TUTAJ), miasto Vani w Imeretii oraz skalne miasto Vardzia (więcej TUTAJ). O wpisanie na listę Dziedzictwa Niematerialnego walczą natomiast gruzińskie zapasy.


Tutaj możecie poczytać o obiektach z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w innych krajach:

Austria: 
Viennese Breakfast: Austria na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO 
Chiny: 
Biały Mały Tajfun: Lijiang
Francja: 
Demain, viens avec tes parentsUNESCO
Hiszpania:
Hiszpański dla Polaków: Katedra w Salamance i jej nietuzinkowi mieszkańcy
Irlandia:
W krainie deszczowców: Irlandzkie obiekty na liście Unesco 
Japonia:
Japonia-info.pl: Kuchnia japońska dziedzictwem światowym
Kirgistan: 
Kirgiski.pl: Obiekty UNESCO w Kirgistanie

13 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Bardzo! Bardzo łatwo urazić ich dumę narodową. Wystarczy powiedzieć cokolwiek negatywnego o ich kraju, aby mieć zaciętego wroga- ale też wystarczy Gruzję entuzjastycznie pochwalić, aby zyskać nowego przyjaciela.

   Usuń
  2. O, dobrze wiedzieć, jak ich sobie zjednać. Tak na wszelki wypadek ;)

   Usuń
 2. To się przyda, bo już chyba od dwóch lat się wybieram do tej Gruzji, wybieram i się wybrać nie mogę ;) Ale w tym roku na pewno!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie no, przecież wszystko, co NAJ jest nie w Gruzji, a w Chinach :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Ach, wszystkie cudownie wpisują się w krajobraz. Jakby były jego częścią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie zwróciłam na to uwagi, ale faktycznie, masz rację!

   Usuń
 5. Ciekawy wpis :) pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że na tej liście nie tylko przybywa, ale też z niej ubywa i to w takich okolicznościach jak w Bagrati.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to wielka szkoda, tym bardziej, że skreślenie z listy to bardzo rzadki przypadek.

   Usuń