środa, 23 sierpnia 2017

Moje ulubione blogi o Gruzji


W ciągu ostatnich kilku lat o Gruzji w internecie napisano mnóstwo i prawie codziennie powstaje coś nowego. Wielu blogerów odwiedza dziś krainę Kartlów i mnóstwo blogów wzbogaciło się o zdjęcia i opisy podróży do tego regionu. Niestety, większość relacji ogranicza się do sztampowych opisów piękna przyrody, głównych atrakcji turystycznych, ale nie zawiera niczego szczególnie wartościowego, głębszego. Owszem, najczęściej możemy obejrzeć bardzo ładne zdjęcia, ale nie dowiemy się z tych wpisów rzeczy nowych, oryginalnych, interesujących. Na szczęście jest też całkiem spora grupa bardzo wartościowych i ciekawych stron/blogów, do odwiedzenia których gorąco zachęcam wszystkich naprawdę zainteresowanych Gruzją.

Gruzję zobaczyć może każdy, ale nie każdy potrafi o niej ciekawie napisaćJako pierwszą polecam moją absolutnie ulubioną stronę Oblicza Gruzji (TUTAJ). Jest ona efektem bardzo bogatej wiedzy, z pasją gromadzonej przez Autorów przez wiele lat (Autorów miałam okazję spotkać osobiście i serdecznie pozdrawiam!). Znajdziecie tam wszystko- opowieści o podróżach, przepisy kulinarne, mnóstwo informacji o kulturze, literaturze i tradycji gruzińskiej, anegdoty, toasty i wiele, wiele innych ciekawostek. Wszystko to okraszone jest odpowiednią ilością zdjęć i grafiki, co sprawia, że Oblicza Gruzji są niewyczerpaną kopalnią wiedzy o tym kraju.

Wiele przydatnej wiedzy zdobyć można dzięki stronie kaukaz.pl (TUTAJ). Jest to jedna z najstarszych znanych mi stron tak wnikliwie zajmujących się Gruzją (a także po części sąsiednimi krajami). Jest ona nieco chaotyczna i na pierwszy rzut oka nie zachęca wizualnie, ale można na niej wyczytać mnóstwo ciekawych informacji kulturowych, historycznych i turystycznych niedostępnych w innych źródłach. Ogromną zaletą strony jest także rozbudowane forum (TUTAJ), na którym pojawia się wiele osób zainteresowanych Gruzją i chętnie dzielących się swoją wiedzą.

Jeśli chodzi o blogi turystyczne, mało jest niestety takich, które zajmują się Gruzją w sposób wykraczający poza standardową relację z kilkudniowej wycieczki (smutne jest także to, że trudno jest też znaleźć takie, które pisane byłyby interesującym językiem i w miarę poprawną polszczyzną!). Poniżej przedstawiam blogi, które wydają mi się warte polecenia (kolejność przedstawiania blogów losowa):

Przez żołądek do Gruzji (TUTAJ) - wbrew nazwie sugerującej tematykę typowo kulinarną, na blogu znaleźć można opis życia w Gruzji z punktu widzenia Polki pracującej tam w ramach wolontariatu. Dużo przemyśleń kulturowych, sporo opisów zwyczajów codziennych, bardzo ciekawe relacje z podróży i interesujące zdjęcia.

PolakoGruzin (TUTAJ) -  kolejna klasyka gatunku. Co prawda w kwestiach spojrzenia na Gruzję nie zawsze zgadzam się z opinią Autora, ale i tak bardzo lubię na ten blog zaglądać, bo jest tam bardzo solidna porcja rzetelnej wiedzy i nietuzinkowych obserwacji.

Jabolowa ballada (TUTAJ) - nie jest to blog tylko o Gruzji, ale ma świetną i popartą mnóstwem ciekawych zdjęć i praktycznych porad część gruzińską tworzoną na bazie kilku długich i bardzo oryginalnych wizyt Autorów w tym kraju. 

Gruzja po naszemu (TUTAJ) - bardzo sympatyczny blog pisany z perspektywy turystów poruszających się po Gruzji rowerami (samobójcy jak nic!). 

Blog Krzysztofa Matysa (TUTAJ) - blog pisany przez właściciela biura podróży, ale daleki od nachalnej reklamy, przydatny zarówno tym, którzy chcą Gruzją poznawać turystycznie i potrzebują praktycznych porad, jak i tym, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o kuchni, zwyczajach i różnych gruzińskich świętach.

Nie kisimy (TUTAJ) - kolejny blog nie tylko o Gruzji, którego gruzińska część wydaje mi się całkiem sympatyczna i warta zerknięcia. Plusem są świetne zdjęcia.

Swego rodzaju bonusem do dzisiejszego zestawienia jest natomiast blog Aleksander Belenkyi (TUTAJ) - podpowiedziany przez innego blogera, bardzo ciekawy (niestety po rosyjsku), z dużą ilością interesujących opisów, przemyśleń i fotek z podróży. To najnowsze znalezisko, więc jeszcze nie przejrzałam go całego, ale już widzę, że jest moc!

Oczywiście blogów i stron poświęconych Gruzji jest o wiele, wiele więcej. Jeśli macie swoje ulubione miejsca tego typu, które rekomendujecie, zapraszam do zostawiania śladów w komentarzach, a ja chętnie je przetestuję i za jakiś czas napiszę część drugą zestawienia!9 komentarzy:

 1. Fajne blogi przeglądam właśnie ponieważ wybieramy się do Gruzji z mężem i chce poczytać gdzie warto jechać i co zwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oblicza Gruzji bardzo fajny blog dużo ciekawych artykułów tematycznych warto wejść zobaczyć wlaśnie przeglądam te blogi i dużo ciekawych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Koniecznie przejrzę te blogi, myślę że sporo ciekawych info tam znajdę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wiedziałam że tyle blogów o tym kraju istnieje, to zaskakujące :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta kraina zdecydowanie potrzebuje większej ilości blogów. To tak ciekawe miejsce a mało kto się nim interesuje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawie wygląda ten rejon, zawsze inaczej sobie go wyobrażałem. Zdecydowanie muszę się tam wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Aż chciałbym zobaczyć filmy z tamtego rejonu, czy to serio tak wygląda jak przedstawiają to te blogi.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajny post, dobrze opisane, aż załuje że nigdy tam nie będę

  OdpowiedzUsuń
 9. Tak to bardzo piękne miejsce. Gruzja niby nie jest wielce atrakcyjna dla większości turystów ale ma w sobie to coś, że po prostu dla pełnego spokoju wypoczynku chce się tam pojechać. Ciekawy wpis

  OdpowiedzUsuń