sobota, 18 listopada 2017

Gruzińscy juniorzy na Eurowizji


Listopad nie wydaje się zbyt ciekawym miesiącem, a już na pewno nie kojarzy się z jakimiś szczególnymi wydarzeniami. Jednak tegoroczny gruziński listopad zaskakuje wielkim wydarzeniem medialnym- dziecięcą edycją Konkursu Piosenki Eurowizji, którego główny koncert odbędzie się 26 listopada w Tbilisi, a różne związane z nim wydarzenia startują w gruzińskiej stolicy już 20 listopada.

Prawdę mówiąc, do zeszłego roku nawet nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak Junior Eurovision. Przebiegiem konkursu organizowanego w 2016 roku na Malcie emocjonowały się jednak dosyć mocno gruzińskie media, dzięki czemu i ja nauczyłam się czegoś nowego. 

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbywa się od 2003 roku i wzorowany jest na Konkursie Piosenki Eurowizji, przy czym udział mogą w nim brać reprezentanci krajów będących aktywnymi członkami Europejskiej Unii Nadawców (ale z przyczyn organizacyjnych maksymalnie 18 krajów), mający 9- 14 lat i mający obywatelstwo kraju, w imieniu którego występują. Prezentowana piosenka nie może być dłuższa niż 2 minuty 45 sekund, obowiązuje język danego kraju, dopuszczalny jest też angielski, ale nie może przekraczać 25% utworu.

Tegoroczny festiwal z udziałem wykonawców z 16 krajów odbędzie się w Tbilisi, gdyż- jak łatwo się domyślić- rok temu wygrała piosenka gruzińska. Był to utwór "Mzeo" ("Słońce") w wykonaniu Mariam Mamadashvili:
Co ciekawe, Gruzja nie pierwszy raz stawała na podium tego konkursu. W 2011 za najlepszą piosenkę uznana została "Candy Music" śpiewana przez Candy:
a w 2008 roku wygrał bardzo oryginalny utwór "Bzzzzz..." w wykonaniu grupy "Bzikebi".
W tym roku Gruzję reprezentował będzie Grigol Kipshidze z piosenką "Voice of the Heart" Myślicie, że ma szansę wygrać? Gdyby tak się stało, byłby to pierwszy przypadek w historii dziecięcej Eurowizji, gdy ten sam kraj zwyciężył dwa razy pod rząd!

Oficjalną stronę tegorocznego festiwalu znajdziecie TUTAJ.


Edit 27.11.2017: Było blisko! Gruzja zajęła drugie miejsce podczas Festiwalu Piosenki Eurowizji dla Dzieci (Junior Eurovision), który odbył się w Tbilisi 26 listopada. Reprezentant Gruzji Grigol Kipshidze uzyskał 185 punktów i do zwycięzcy- przedstawicielki Rosji Poliny Bogusevich- zabrakło mu tylko 3 punktów! Polka Alicja Rega ze 138 punktami zajęła ósme miejsce.

2 komentarze:

  1. Ciekawe informacje. Konkurs Piosenki Eurowizji Dla Dzieci nie jest tak popularny jak ten dla dorosłych, ale piosenki są naprawdę przyjemne. Ta ostatnia przypadła mi do gustu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadzam się, ten konkurs, choć mniej znany, wydaje mi się sympatyczniejszy niż jego dorosła wersja. A tegoroczna gruzińska piosenka bardzo mnie zaskoczył dojrzałością.

      Usuń