czwartek, 2 stycznia 2014

Kosmiczne wszystko w jednym


Będąc w Gruzji staram się nie tylko obserwować to, co dzieje się dookoła mnie, ale i śledzić jak największą ilość informacji pojawiających się na temat tego kraju w różnych źródłach. Część z tych informacji staje się inspiracją do moich kolejnych postów. Tak właśnie było w przypadku TEJ krótkiej notki informującej o ewakuacji tbiliskiego budynku Public Service Hall (dosłownie: Hala Usług Publicznych, będę jednak używać skrótu PSH bo tłumaczenie jest nader niezgrabne).

PSH są bardzo ciekawym wynalazkiem, zupełnie nietypowym dla tej części świata, gdzie biurokracja przyjęła formy wręcz kosmiczne. Idea jest prosta: chodziło o zgromadzenie pod jednym dachem głównych instytucji odpowiedzialnych za sprawy obywateli i w ten sposób doprowadzenie do maksymalnego skrócenia czasu załatwiania różnych spraw związanych z wydawaniem dokumentów, rejestrowaniem firm, podatków, uzyskiwania wyciągów z archiwów itp. Pomysł "jednego okienka od wszystkiego" jest fantastyczny i choć nie wiem, na ile działa to w praktyce, to zakładam, że przynajmniej trochę udało się uprościć skomplikowane drogi urzędowe.

Jednak PSH fascynują mnie głównie z zupełnie innego powodu. Zapewne w ramach unowocześniania wizerunku Gruzji przyjęto założenie, że budynki te mają mieć niesamowite, futurystyczne konstrukcje wyraźnie odcinające się na tle miejscowości, w których je postawiono. I rzeczywiście, nie sposób taki budynek przegapić. Pierwszy tego typu urząd otwarto pod koniec maja 2011 w Batumi, kolejne pojawiły się w innych co większych gruzińskich miejscowościach. Na zdjęciach poniżej pokazuję tylko kilka przykładów:"Wielka szyszka" w Batumi


"Oko muchy" w Kvareli

Telavi

Mccheta

"Wielkie pieczarki" w Tbilisi

Coś kosmicznego powstaje też w Zugdidi

PS.1: Ewakuacja tbiliskiego PSH nastąpiła, bo wskutek silnego wiatru w siną dal odfrunęły fragmenty dachu i kilka innych elementów. Daje to do wiele do myślenia jeśli chodzi o solidność wykonania tych kosmicznych konstrukcji...

PS.2: Dla bardziej zainteresowanych piękne fotki innych obiektów i oficjalna informacja o funkcjonowaniu PSH znajdują się m.in. TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz