poniedziałek, 27 lutego 2012

W szczerym polu biały krzyż....

No dobrze, przyznam się- przyjeżdżając do Gruzji niewiele wiedziałam o tradycjach i legendach tego kraju. Dlatego też długo zastanawiałam się, co oznaczają krzyże o takim kształcie, które można spotkać tu niemal wszędzie:
Miałam kilka pomysłów- od specyficznych znaków drogowych po jakiś szczególny rodzaj kultu. Z tą ostatnią kwestią prawie zgadłam, gdyż teraz już wiem, że widoczny na zdjęciu krzyż to tzw. "krzyż gruziński" nazywany też "krzyżem św. Nino". Z jego kształtem wiąże się historia, według której chrześcijaństwo przyniesione zostało do Gruzji z Kapadocji w IV wieku przez świętą Nino (nazywaną też Nina lub Nona, a po gruzińsku წმინდა ნინო). Według wierzeń krzyż powstał poprzez związanie dwóch gałązek winorośli włosami św. Nino. Winorośl zwiędła i w ten sposób powstał charakterystyczny kształt opadających ramion. 
W okolicy widuję ten krzyż niemal wszędzie- przy drogach, polach, na cmentarzach, w elementach biżuterii. Oprócz niego równie często spotykany jest krzyż tradycyjnie znany nam, z prostymi ramionami. Co ciekawe, szczególnie przy głównych drogach co kilkaset metrów stoją ogromne podświetlane krzyże- czyżby rodzaj "talizmanu" związanego z tutejszym stylem jazdy? ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz