środa, 29 lutego 2012

O fladze słów kilka


Już od pierwszego dnia po przyjeździe do Gruzji  zwróciłam uwagę na bardzo charakterystyczny biało- czerwony element krajobrazu. Coś, co w Polsce widywane jest właściwie tylko przy oficjalnych okazjach, a tu spotkać można dosłownie wszędzie. Flaga. 

Od czasu odzyskania niepodległości, a w szczególności od czasu "rewolucji róż" w 2003 roku Gruzini są bardzo przywiązani do swoich barw narodowych i z wielką dumą prezentują swoją flagę. Poza miejscami oczywistymi jak instytucje państwowe czy samorządowe, wielkie maszty usytuowane są często na wzgórzach w pobliżu głównych tras, tak więc charakterystyczne biało-czerwone barwy rzucają się w oczy już z daleka.


 
A jaka jest właściwie symbolika gruzińskiej flagi? Podobno kolor biały był gruzińską barwą narodową już od czasu średniowiecza (wg niektórych interpretacji nawiązuje on do tradycyjnego koloru chrześcijaństwa). Czerwony krzyż umieszczony centralnie to krzyż św. Jerzego, patrona Gruzji. Odnośnie pozostałych krzyży istnieją dwie wersje. Według pierwszej, są one powtórzeniem krzyża św. Jerzego w układzie nawiązującym do symboliki krzyża jerozolimskiego. Natomiast według drugiej wersji, cztery mniejsze krzyże to cztery gruzińskie prowincje zamieszkałe przez mniejszości etniczne. 


Co ciekawe, rysunek flagi chętnie umieszczany jest także jako dekoracja w miejscach raczej niestandardowych. Oto kilka co bardziej interesujących przykładów:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz